Christina Hesselroth.   Född omkring 1664 i Skållerud (P). Död 1740 i Dalskog (P).
1 Maria Frychia.   Född omkring 1686 i Ör (P). Död 1758 i Sunne (S).
  2 Sophia Öhman.   Född 1706 i Sunne (S). Död 1774-12-12 i Åsterud, Borgvik (S).
    3 Sven Gråberg.   Född 1732 i Borgvik (S).
    3 Margareta Maria Gråberg.   Född 1734-02-10 i Borgvik (S). Död 1788-07-27 i Råggärd (P).
      4 Elin Andersdotter.   Född 1778 i Starlanda, Råggärd (P).
    3 Stina Gråberg.   Född 1735 i Borgvik (S).
    3 Agnes Gråberg.   Född 1738 i Borgvik (S).
    3 Jonas Gråberg.   Född 1740-11-13 i Borgvik (S). Död 1820-03-25 i Borgvik (S). Jordägare
      4 Johan Magnus Gråberg.   Född 1769-05-26 i Åsterud, Borgvik (S).
      4 Patrik Gråberg.   Född 1771 i Åsterud, Borgvik (S).
      4 Maria Gråberg.   Född 1772 i Åsterud, Borgvik (S).
      4 Stina Gråberg.   Född 1775 i Åsterud, Borgvik (S).
      4 Erik Gråberg.   Född 1776-12-29 i Åsterud, Borgvik (S). Död 1842-06-04 i Grava (S). Torpare
      4 Lena Jonsdotter.   Född 1781 i Åsterud, Borgvik (S). Död 1844 i Borgvik (S).
      4 Lisa Gråberg.   Född 1784 i Åsterud, Borgvik (S).
      4 Jonas Gråberg.   Född 1786 i Åsterud, Borgvik (S).
      4 Kajsa Gråberg.   Född 1789 i Åsterud, Borgvik (S).
      4 Annika Gråberg.   Född 1792 i Åsterud, Borgvik (S). Död 1870 i Borgvik (S).
    3 Johan Magnus Gråberg.   Född 1743-01-22 i Åsterud, Borgvik (S). Död 1817-03-23 i Lysvik (S). Komminister i Lysvik 1784-1817
    3 Karl Gråberg.   Född 1744 i Borgvik (S).
    3 Samuel Georg Gråberg.   Född 1747-01-09 i Borgvik (S). Död 1813-03-21 i Gräsmark (S). Fältväbel, Rustmästare
      4 Jonas Samuel Gråberg.   Född 1773 i Brunskog (S). Död 1837 i Gräsmark (S).
      4 Anna Maria Gråberg.  
  2 Sven Öhman.   Född 1707-08-21 i Sunne (S). Död 1792-01-24. Brukspatron på Lindfors, Nyed och bonde på Dal
  2 Margareta Öhman.   Född 1709-06-16 i Sunne (S). Död 1732 i Sunne (S).
  2 Cajsa Öhman.   Född 1711-04-01 i Sunne (S). Död 1727-04-02 i Sunne (S).
  2 Christina Öhman.   Född 1712-12-20 i Sunne (S). Död 1713-04-12 i Sunne (S).
  2 Christina Öhman.   Född 1713-06-09 i Sunne (S). Död 1752-09-03 i Sunne (S).
  2 Petrus Öhman.   Född 1716-07-25. Död 1742.
  2 Anna Maria Öhman.   Född 1718-06-09 i Sunne (S). Död 1773-11-14 i Holmedal (S).
  2 Elisabet Öhman.   Född 1721-01-16 i Sunne (S). Död 1800-04-30 i Sunne (S).
    3 Magnus Ekelund.   Född 1741-04-06 i Sunne (S). Död 1802-04-17 i Sunne (S). Bonde i Östanås, Sunne
    3 Brita Maria Ekelund.   Född 1742-12-24. Död ung.
    3 Christina Margareta Ekelund.   Född 1745.
    3 Lisa Ekelund.   Född 1756 i Sunne (S). Död 1823 i Sunne (S).
  2 Maria Öhman.   Född 1722-11-22 i Sunne (S). Död 1797-11-02.
    3 Johan Björkman.   Död 1825-06-30.
      4 Maria Charlotta Björkman.   Född 1790-06-30. Död 1857-05-12.
1 Olof Frykberg.   Född omkring 1687 i Ör (P). Död 1754 i Holm (P). Frälseinspektör på Nordkärr, Holm
1 Margareta Frychia.   Född 1690-04-28 i Forsebol, Ör (P). Död 1739 i Ör (P).
  2 Sara Fjellman.   Född 1712-05-10 i Sillerud (S). Död 1774-02-12 i Töcksmark (S).
    3 Lars Rasmusson.   Född 1732 i Töcksmark (S).
    3 Sara Rasmusdotter.   Född 1733 i Töcksmark (S).
    3 Anders Rasmusson.   Född 1736 i Töcksmark (S).
    3 Margareta Rasmusdotter.   Född 1737 i Töcksmark (S).
    3 Anders Rasmusson.   Född 1739 i Töcksmark (S).
    3 Sven Rasmusson.   Född 1743 i Töcksmark (S). Begravd 1748 i Töcksmark (S).
    3 Staffan Rasmusson.   Född 1746 i Töcksmark (S).
    3 Sven Rasmusson.   Född 1749 i Töcksmark (S). Begravd 1750 i Töcksmark (S).
    3 Margareta Rasmusdotter.   Född 1751 i Töcksmark (S).
    3 Engelbrekt Rasmusson.   Född 1753 i Töcksmark (S).
  2 Sven Fjellman.   Född 1714 i Töcksmark (S).
  2 Jonas Fjellman.   Född 1720 i Töcksmark (S). Död 1720 i Töcksmark (S).
  2 Catharina Fjellman.   Född 1725 i Töcksmark (S). Död 1782 i Karlstad (S).
    3 Maria Kristina Kruskopf.   Begravd 1809 i Hardemo (T).
      4 Brita Lisa Alsterlind.   Född 1780 i Alster (S).
      4 Anders Alsterlind.   Född 1787 i Alster (S).
      4 Anna Maria Alsterlind.   Född 1788 i Alster (S).
      4 Lars Gustaf Alsterlind.   Född 1790 i Alster (S).
      4 Gustafva Alsterlind.   Född 1792 i Alster (S).
      4 Kristina Charlotta Alsterlind.   Född 1794 i Alster (S). Död 1858 i Kräcklinge (T).
1 Jonas Frykberg.   Född omkring 1691 i Ör (P). Död 1741-05-19 i Ör (P). Mönsterskrivare
  2 Margareta Frykberg.   Född 1726-10-21 i Forsebol, Ör (P).
1 Laurentius Jonae Bjur.   Född 1697-07-14 i Forsebol, Ör (P). Död 1771-08-13 i Eda (S). Komminister i Eda 1730-1771
1 Catharina Bjur.   Född omkring 1699. Död 1763-12-04 i Ör (P).
  2 Britta Larsdotter Wenholm (Wånholm).   Född omkring 1741 i Ör (P).
    3 Cajsa Schullström.   Född 1769 i Svanskog (S). Död 1794.
    3 Jean Hindrich (Johan Henrik) Schullström.   Född 1774-03-02 i Rolfsbyn, Svanskog (S). Död 1813 i Timmersdala (R).
      4 Brita Christina Schullström.   Född 1800-09-28 i Nordmark (S).
      4 Lorentz Isak Schullström.   Född 1802-02-07 i Nordmark (S). Död 1849 i Kristinehamn (S).
      4 Jonas Wilhelm Schullström.   Född 1803-10-15 i Nordmark (S). Död 1832 i Fors (P).
      4 Johan Henrik Schullström.   Född 1805-09-16 i Nordmark (S).
      4 Anna Carolina Schullström.   Född 1807. Död 1809-04-11.
      4 Carl August Schullström.   Född 1810-08-28 i Nordmark (S). Död 1862. Skogsvaktare, Kronofjärdingsman
      4 Charlotta Juliana Schullström.   Född 1812-08-08 i Nordmark (S). Död 1868 i Mariestad (R).
    3 Isak Schullström.   Född 1776 i Rolfsbyn, Svanskog (S). Död 1832.
    3 Jonas Schullström.   Född 1779 i Svanskog (S). Död 1815.
1 Brita Bjur.  
1 Christina Bjur.  
1 Maria Bjur.   Död ung.

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister