Arvid Jonsson.   Född omkring 1520 i Skållerud (P). Död omkring 1600. Hemmansägare
1 Ingeborg Arvidsdotter.   Född i Backen, Skållerud (P).
1 Halvardus Arvidi.   Född omkring 1550 i Backen, Skållerud (P). Död 1615. Kyrkoherde i Färgelanda 1576-1615
  2 Ingeborg Halvardsdotter.   Född 1576-05-18.
    3 Arvidus Arvidi Fontelius.   Född 1601-06-28 i Källhult, Dalskog (P). Död 1658. Komminister i Ör -1646 därefter i Bolstad -1658
      4 Daniel Arvidsson?.  
    3 Kerstin Arvidsdotter Fontelia.   Född 1602-09-19 i Källhult, Dalskog (P).
    3 Olavus Arvidi Fontelius.   Född 1604-07-17 i Ör (P). Död 1650 i Frändefors (P). Komminister i Frändefors 1639-1650
    3 Laurentius Arvidi Fontelius.   Född 1606-02-12 i Källhult, Dalskog (P). Död på efter mars 1654. Provikar och komminister i Ör 1639
    3 Ingeborg Arvidsdotter Fontelia.   Född 1608-04-01 i Källhult, Dalskog (P).
    3 Håkan Arvidi Källander.   Född 1610-03-01 i Källhult, Dalskog (P). Död strax efter 1652. Lantmätare i Värmlands län
    3 Britta Arvidsdotter Fontelia.   Född 1612-06-04 i Källhult, Dalskog (P).
    3 Jonas Arvidi Källander.   Född 1614-03-06 i Källhult, Dalskog (P). Död 1666-08-07 i Stora Tuna (W). Lantmätare i Värmlands län, sederm. i Kopparbergs län
      4 Arvid Karlsten.   Född 1647-03-16. Död 1718-06-03 i Stockholm (AB).
      4 Lars Granfeldt.   Född 1651. Död 1722. Överste
    3 Anna Arvidsdotter Fontelia.   Född 1616-04-04 i Källhult, Dalskog (P). Död 1651-04-02 i Frändefors (P).
      4 Arvidus Rosell.   Född 1647-12-19 i Stettin, Pommern. Död 1699-09-02. Kyrkoherde i Färgelanda 1695-1699
    3 Malin Arvidsdotter Fontelia.   Född 1617-11-17 i Källhult, Dalskog (P). Död 1687 i Ör (P).
      4 Arvidis Johannis Svala.   Född 1649 i Ör (P). Död 1719 i Högsäter (P).
      4 Bryngel Hansson Svala.   Död 1732. Landsgevaldiger på Dal
      4 Jacob Hansson Svala.   Död 1694 i Ör (P).
    3 Petrus Fontelius.   Kyrkoherde i Gävle
    3 Halvardus Fontelius.   Född 1619-05-08 i Källhult, Dalskog (P). Död efter 1686 i Ör (P). Kaplan i Ör 1653
      4 Malin Halvardsdotter.  
  2 Elin Halvardsdotter.  
    3 Jon Jonsson.  
    3 Halvard Jonsson.  
    3 Gudmund Jonsson.   Bonde i Grönlanda
      4 Per Gudmundsson.  
  2 Björn Halvardsson.  
  2 Peder Halvardsson.  
  2 Jon Halvardsson.   Född omkring 1585 i Backen, Skållerud (P). Död 1645 i Backen, Skållerud (P). Kronolänsman i Nordals hd 16071103-1645
    3 Ingeborg Jonsdotter.  
    3 Margareta Jonsdotter.   Född i Backen, Skållerud (P).
    3 Cecilia Jonsdotter.  
      4 Cecilia Eriksdotter Krabbe.   Född 1645 i Fröskog (P). Död 1698 i Järbo (P).
      4 Laurentius Krabbe.   Född 1630 i Fröskog (P). Död 1699 i Moheda (G).
      4 Jonas Krabbe.  
      4 Nils Krabbe.  
    3 Ingegerd Jonsdotter.   Född 1625 i Backen, Skållerud (P). Död efter 1691 i Järbo (P).
      4 Gudmund Svensson.   Död kort före 1700 i Skällsäter, Järbo (P). Länsman i Vedbo 1679
      4 Ingiärd Svensdotter Dahlqvist.  
    3 Thorsten Hesselroth Jonsson.   Född 1632 i Backen, Skållerud (P). Död 1696 i Backen, Skållerud (P). Landskrivare på Dal
      4 Christina Hesselroth.   Född omkring 1664 i Skållerud (P). Död 1740 i Dalskog (P).
      4 Petter Hasselroth.   Född 1665-03-26. Död 1720-08-01 i Gällstad, Dalby (S). Löjtnant
      4 Jonas Hesselroth.   Född 1666-06-07. Död 1692-05-02 i Uppsala. Student i Uppsala 1686
      4 Bryngel Hesselroth.   Född 1668 i Backen, Skållerud (P). Död 1734-06-09 i Färgelanda (P). Komminister i Färgelanda 1700-1734
      4 Lars Hasselroth.   Född 1672 i Skållerud (P). Död 1736-12-18 i Skållerud (P). Häradsskrivare
      4 Margaretha Hesselroth.   Född 1673 i Backen, Skållerud (P). Död 1732-11-17 i Västra Korsbyn, Ånimskog (P).
      4 Ingegerd Hesselroth.   Född 1674 i Skållerud (P). Död 1744 i Tösse(P).
      4 Maria Hesselroth.   Död 1736.
      4 Salomon Hesselroth.  
      4 Abraham Hesselroth.  
      4 Anders Hasselrot.   Född 1681-01-25 i Backen, Skållerud (P). Död 1746-05-05 i Saleby (R). Kaptenen vid Västgöta Dals regemente
      4 Maria Hesselroth.  
      4 Halvar Hesselroth.  
    3 Kerstin Jonsdotter.   Född omkring 1634. Död 1714.
      4 Elin Gudmundsdotter.  
      4 Brita Gudmundsdotter.  
      4 Anders Gudmundsson.   Död i okt 1695. Länsman i Nordal 1688-95.
    3 Inga Jonsdotter.  
      4 Halvard Eriksson.  
    3 Brita Jonsdotter.   Död tolkat (beräknat maj 1684) i Rännelanda (P).
      4 Per Månsson.   Död juni 1676. Länsman i Valbo 1657-76
      4 Bengt Månsson.   Skogsvaktare
      4 Lars Månsson.  
      4 Ingrid Arvidsdotter.   Död 1689-03-20 i Färgelanda (P).
      4 Ingegerd Arvidsdotter.  
  2 Benedictus Halvardi Fergillander.   Född omkring 1586. Död 1637. Kyrkoherde i Färgelanda 1616-1636
    3 Halvardus Fergillander.   Död 1681. Kyrkoherde i Ljunghem i Västergötland
  2 Jonas Halvardi Fergillander.   Född 1593. Död 1654. Kyrkoherde i Ed 1617-1654
    3 Johannes Enander.  
    3 Maria Jonsdotter Enandra.   Begravd 1692-06-?? i Svanskog (S).
    3 Ingegerd Jonsdotter Enandra.   Död 1708-05-31 i Bön, Dals-Ed (P).
      4 Måns Beckeman.   Född omkring 1653 i Dals-Ed (P). Död 1729.
      4 Karin Månsdotter.   Född 1653 i Dals-Ed (P).
      4 Per Beckeman.   Född 1659. Död 1735 i Dals-Ed (P).
      4 Erik Beckeman.   Född 1661. Död 1727 i Dals-Ed (P).
      4 Jon Beckeman.   Död omkring 1718.
      4 Brynolph Hesselgren.   Född 1666 i Vassända, Dals-Ed (P). Död 1734-05-27 i Stockholm (AB). Överinspektor i lantmäterikontoret
      4 Kerstin Hesselgren.   Född 1670. Död 1732-01-15 i Dals-Ed (P).
      4 Margareta Hesselgren.  
    3 Margareta Jonsdotter Enandra.   Född 1627. Död 1707 i Dals-Ed (P).
    3 Halvardus Jonæ Enander.   Död 1685 i Dals-Ed (P). Kyrkoherde i Ed 1655-1685
      4 N.N Halvardsdotter Enander.  
      4 Dorotea Halvardsdotter Enander.  
  2 Martinus Halvardi Fergillander.   Född omkring 1595. Död 1640-06-01. Kyrkoherde i Edsleskog 1632-1640
1 Gunnolf Arvidsson.   Född i Backen, Skållerud (P).
1 Gunnar Arvidsson.   Fogde på Dal åren 1585-90

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister