Thorsten Hesselroth Jonsson.   Född 1632 i Backen, Skållerud (P). Död 1696 i Backen, Skållerud (P). Landskrivare på Dal.
1 Christina Hesselroth.   Född omkring 1664. Död 1740.
  2 Maria Frychia.   Född omkring 1686 i Ör (P). Död 1758 i Sunne (S).
    3 Sophia Öhman.   Född 1706 i Sunne (S). Död 1774-12-12 i Borgvik (S).
      4 Sven Gråberg.   Född 1732 i Borgvik (S).
      4 Greta Gråberg.   Född 1734 i Borgvik (S).
      4 Stina Gråberg.   Född 1735 i Borgvik (S).
      4 Agnes Gråberg.   Född 1738 i Borgvik (S).
      4 Jonas Gråberg.   Född 1740-11-13 i Borgvik (S). Död 1820-03-25 i Borgvik (S). Jordägare.
Ättlingar
      4 Johan Gråberg.   Född 1743-01-22 i Åsterud, Borgvik (S). Död 1817-03-23 i Lysvik (S). Komminister i Lysvik 1784-1817.
      4 Karl Gråberg.   Född 1744 i Borgvik (S).
      4 Samuel Gråberg.   Född 1747 i Borgvik (S).
    3 Sven Öhman.   Född 1707-08-21 i Sunne (S). Död 1792-01-24. Brukspatron på Lindfors, Nyed och bonde på Dal.
    3 Margareta Öhman.   Född 1709-06-16 i Sunne (S). [lucka i fb.] Död 1732 i Sunne (S). [db saknas]
    3 Cajsa Öhman.   Född 1711-04-01 i Sunne (S). Död 1727-04-02 i Sunne (S). [db saknas]
    3 Christina Öhman.   Född 1712-12-20 i Sunne (S). Död 1713-04-12 i Sunne (S).
    3 Christina Öhman.   Född 1713-06-09 i Sunne (S). Död 1752-09-03 i Sunne (S).
    3 Petrus Öhman.   Född 1716-07-25. Död 1742.
    3 Anna Maria Öhman.   Född 1718-06-09 i Sunne (S). Död 1773-11-14 i Holmedal (S).
    3 Elisabet Öhman.   Född 1721-01-16 i Sunne (S). Död 1800-04-30 i Sunne (S).
      4 Magnus Ekelund.   Född 1741-04-06 i Sunne (S). Död 1802-04-17 i Sunne (S). Bonde i Östanås, Sunne.
      4 Brita Maria Ekelund.   Född 1742-12-24. Död ung.
      4 Christina Margareta Ekelund.   Född 1745. [ej i fb]
      4 Lisa Ekelund.   Född 1756 i Sunne (S). Död 1823 i Sunne (S).
    3 Maria Öhman.   Född 1722-11-22 i Sunne (S).
  2 Olof Frykberg.   Född omkring 1687 i Ör (P). Död 1754 i Holm (P). Frälseinspektör på Nordkärr, Holm.
  2 Margareta Frychia.   Född 1690-04-28 i Ör (P).
  2 Jonas Frykberg.   Född omkring 1691 i Ör (P). Död 1741-05-19 i Ör (P). Mönsterskrivare.
  2 Laurentius Jonae Bjur.   Född 1697-07-14 i Forsebol, Ör (P). Död 1771-08-13 i Eda (S). Komminister i Eda 1730-1771.
  2 Catharina Bjur.   Född omkring 1699. Död 1763-12-04 i Ör (P). [el. begr.]
  2 Brita Bjur.  
  2 Christina Bjur.  
  2 Maria Bjur.   Död ung.
1 Petter Hasselroth.   Född 1665-03-26. Död 1720-08-01 i Hjällstad, Dalby (S). [db] Löjtnant.
  2 Annika Pettersdotter.   Född 1697-04-05 i Hjällstad, Dalby (S).
1 Bryngel Hesselroth.   Född 1668 i Backen, Skållerud (P). Död 1734-06-09 i Färgelanda (P). Komminister i Färgelanda 1700-1734.
  2 Anna Stina Hesselroth.   Jungfru.
    3 Carl Dusinius.   Född 1734.
    3 Maria Dusinius.   Född 1736-05-30.
    3 Agneta Maria Dusinius.   Född 1738-08-24 i Torp (P).
  2 Greta Lena Hesselroth.  
  2 Catharina Hesselroth.   Född 1709-08-03 i Efvensäter, Färgelanda (P). Död 1739-06-12.
  2 Anna Maja Hesselroth.  
  2 Maria Hesselroth.   Född 1715-01-13 i Färgelanda (P).
  2 Margaretha Hesselroth.  
  2 Thorsten Hesselroth.   Född 1718-12-24 i Efvensäter, Färgelanda (P). Död 1790-02-26 i Högsäter (P). Komminister i Högsäter 1753.
    3 Anna Brita Hesselroth.   Född 1750-01-12 i Vattneböle, Rännelanda (P). Död 1771-06-10 i Högsäter (P).
    3 Bryngel Hesselroth.   Född 1751-10-06 i Ilen, Rännelanda (P). Död 1751-10-06 i Ilen, Rännelanda (P).
    3 Olof Hesselroth.   Född 1752-10-13. Död 1795-04-15 i Hultane, Rännelanda (P).
      4 Peter Hesselroth.   Född 1781-12-23 i Rännelanda (P). Död 1800-10-13 i Hultane, Rännelanda (P).
      4 Jonas Gabriel Hesselroth.   Född 1783-08-24 i Hultane, Rännelanda (P). Död 1845-05-19 i Hultane, Rännelanda (P). Hemmansägare.
Ättlingar
      4 Catharina Hesselroth.   Född 1785-11-13 i Hultane, Rännelanda (P). Död 1857-05-12 i Ericsbergs gods, Stora Malm (D). Ättlingar
      4 Daniel Hesselroth.   Född 1788-09-02 i Hultane, Rännelanda (P). Död 1809-02-14 i Hultane, Rännelanda (P).
      4 Marta Christina Hesselroth.   Född 1794-01-19 i Hultane, Rännelanda (P). Död 1842-02-10 i Östby, Rännelanda (P). Ättlingar
    3 Catharina Hesselroth.   Född 1754-11-07 i Bråsäter, Högsäter (P). Död ung.
    3 Erland Hesselroth.   Född 1758-01-04 i Bråsäter, Högsäter (P). Död 1829-08-14 i Bråsäter, Högsäter (P). Komminister 1812 i Högsäter (P).
      4 Märta Christina Hesselroth.   Född 1793-05-23 i Ärtemark (P). [Ärtemark C:2 (1775-1815) Bild 38 / sid 67] Död 1799.
      4 Thorsten Vilhelm Hesselroth.   Född 1795-01-01 i Ärtemark (P). Död 1820-10-15. [ogift]
      4 Carolina Hesselroth.   Född 1797-08-10 i Ärtemark (P). [Ärtemark C:2 (1775-1815) Bild 52 / sid 95] Död 1797.
      4 Carl Magnus Hesselroth.   Född 1801-08-15 i Ärtemark (P). Död 1847-04-18 i Bråsäter, Högsäter (P). Komminister i Högsäter (P).
Ättlingar
    3 Maria Hesselroth.   Född 1759 i Högsäter (P).
      4 Anna Catarina Falén.   Född 1783-07-02 i Rennelanda, Rännelanda (P).
      4 Märta Stina Falén.   Född 1785-01-09 i Rennelanda, Rännelanda (P).
      4 Jonas Falén.   Född 1786-11-25 i Rennelanda, Rännelanda (P).
      4 Elisabeth Ulrica Falén.   Född 1788-03-16 i Rennelanda, Rännelanda (P).
      4 Johanna Falén.   Född 1790-01-26 i Rennelanda, Rännelanda (P).
      4 Jonas Falén.   Född 1792-01-09 i Rennelanda stom, Rännelanda (P).
      4 Brita Maria Falén.   Född 1793-09-26 i Rännelanda, Rännelanda (P).
      4 Lovisa Falén.   Född 1795-11-19 i Rennelanda, Rännelanda (P).
      4 Helena Gustava Falén.   Född 1797-05-29 i Rennelanda, Rännelanda (P). Död 1873 i Hammarö (S). Ättlingar
      4 Sara Cajsa Falén.   Född 1799-04-17 i Rennelanda, Rännelanda (P).
      4 Jonas Petter Falén.   Född 1801-09-16 i Rennelanda Torp, Rännelanda (P).
      4 Torsten Fredrik Falén.   Född 1802-09-16 i Rennelanda, Rännelanda (P).
    3 Christina (Stina) Hesselroth.   Född 1762-06-13 i Bråsäter, Högsäter (P). Död 1838-01-20 i Gesäter (P).
      4 Lisa Andersdotter.  
      4 Torsten Andersson Edström.   Född 1791-12-08 i Bråsäter, Högsäter (P).
      4 Jonas Andersson.   Född 1794-05-22 i Lerdal (P).
      4 Anders Eriksson.   Född 1797-09-12 i Stommen, Gesäter (P).
    3 Anna Lisa Hesselroth.   Född 1765-10-11 i Bråsäter, Högsäter (P). Död före fadern (26/2 1790).
  2 Gabriel Hesselroth.   Född 1726 i Efvensäter, Färgelanda (P). Död tolkat 1734 (en månad efter sin faders död).
1 Jonas Hesselroth.   Född 1666-06-07. Död 1692-05-02 i Uppsala. Student i Uppsala 1686.
1 Lars Hasselroth.   Född 1672 i Skållerud (P). Död 1736-12-18. [ev 18/2 enl herdaminnena] Häradsskrivare.
  2 Torsten Hasselroth.   Född 1705-08-26 i Backen, Skållerud (P). Död 1777-03-28 i Skållerud (P). Häradsskrivare på Dal.
    3 Nils Hasselroth.   Född 1744-05-26 i Backen, Skållerud (P). Död 1824-12-22 i Ör (P). Häradsskrivare.
    3 Lars Hasselroth.   Född 1745-11-29 i Backen, Skållerud (P). Död 1824 i Backen, Skållerud (P). Bokhållare.
    3 Petter Hasselroth.   Född 1747-10-13 i Backen, Skållerud (P).
  2 Jonas Hasselroth.   Född 1707-08-04 i Backen, Skållerud (P). Död 1775 i Ör (P).
    3 Sven Hasselroth.   Född 1747-01-22 i Backen, Skållerud (P).
  2 Catharina Cajsa Hasselroth.   Född 1710 i Backen, Skållerud (P).
    3 Johan Lofsman.   Född 1732-03-21 i Backen, Skållerud (P).
    3 Brita Christina Jacobsson Lofsman.   Född 1734-10-03 i Skållerud (P). Död 1795 i Ör (P).
      4 Anders Johansson Hasselroth.   Född 1766 i Ör (P). Död 1842 i Södra Råda (R).
    3 Anna Kajsa Lofsman.   Född omkring 1735 i Skållerud (P).
1 Margaretha Hesselroth.   Född 1673 i Backen, Skållerud (P). Död 1732-11-17 i Västra Korsbyn, Ånimskog (P).
  2 Isak Hesselbom.   Född 1707 i Korsbyn, Ånimskog (P). Död 1772-08-13 i Västra Korsbyn, Ånimskog (P). Bonde.
    3 Johan Gabriel Hesselbom.   Född 1743-06-12 i Västra Korsbyn, Ånimskog (P). Död 1788-05-15 i Västra Korsbyn, Ånimskog (P). Bonde.
      4 Sven Hesselbom.   Född 1769 i Ånimskog (P). Död 1806 i Ånimskog (P).
      4 Isak Hesselbom.   Född 1773-02-02 i Västra Korsbyn, Ånimskog (P). Död 1810-04-10 i Aneberg, Ånimskog (P). Bonde.
Ättlingar
    3 Eric Hesselbom.   Född 1746-08-24 i Västra Korsbyn, Ånimskog (P).
  2 Kajsa Hesselbom.   Född beräknat 1711 i Korsbyn, Ånimskog (P). Död 1731-10-27 i Korsbyn, Ånimskog (P).
1 Ingegerd Hesselroth.   Född 1674 i Skållerud (P). Död 1744 i Tösse(P).
  2 Brita Lofsman.   Född omkring 1694 i Grinstad (P). Död 1764 i Grinstad (P).
    3 Ingegerd Svensdotter Lindmark.   Född 1732 i Grinstad (P). Död 1784 i Grinstad (P).
      4 Isak Olsson.   Född 1758 i Grinstad (P). Död 1809 i Grinstad (P). Ättlingar
      4 Kajsa Olofsdotter Beckman.   Född 1769 i Grinstad (P). Död 1843 i Grinstad (P). Ättlingar
1 Maria Hesselroth.   Död 1736.
1 Salomon Hesselroth.  
1 Abraham Hesselroth.  
1 Anders Hasselrot.   Född 1681-01-25 i Backen, Skållerud (P). Död 1746-05-05 i Saleby (R). Kaptenen vid Västgöta Dals regemente.
  2 Per Hasselrot.   Född 1735 i Gillberga (S). Död 1797 i Skånings-Åsaka (R). Handelsman.
    3 Mathias Hasselrot.   Född 1769 i Lidköping (R). Död 1839 i Särestad (R).
      4 Pehr Hasselrot.   Född 1805-04-04 i Skara (R).
      4 Carl Hasselrot.   Född 1812 i Skara (R). Död 1890 i Växjö (G).
1 Maria Hesselroth.  
1 Halvar Hesselroth.  

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister